Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Stanowisko
Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”
z dn. 8 lipca 2024r.

Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” podziela niepokoje pracowników „Chemar” S.A. w Kielcach w związku z informacjami przedstawionymi przez przedstawicieli Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., która jest właścicielem firmy, o przewidywanej upadłości spółki. Oznacza to, że wielokrotne sygnały formułowane przez Region Świętokrzyski NSZZ „Solidarność” o konieczności podjęcia kroków sanujących „Chemar” zostały zlekceważone. Ostatnie stanowisko w tej sprawie zostało przesłane w maju br.

Wyprzedanie majątku trwałego bez skierowania uzyskanych wpływów z tego tytułu na rozwój firmy spowodować może sytuację, że wartość masy upadłościowej nie zaspokoi wierzycieli.

Jednocześnie formułowane przez kielecką „Industrię” S.A. zapowiedzi inwestycji w „Chemarze” , m.in. w SMR okazują się blamażem.

Nieudolne zarządzanie firmą (przez wiele ostatnich lat), której znak towarowy znany jest w świecie, oznacza bolesną likwidację miejsc pracy oraz gospodarcze osłabienie regionu.

Prezydium Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” kolejny raz wzywa Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. do podjęcia odpowiednich działań naprawczych.

Region Świętokrzyski NSZZ „Solidarność” jednocześnie solidaryzuje się z pracownikami „Chemaru” deklarując pomoc prawną i logistyczną w obronie ich życiowych interesów.

Za Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”
Waldemar Bartosz
Przewodniczący

Stanowisko
Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”
z dn. 17 lipca 2024 r.

Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” przyjmuje z dezaprobatą odpowiedź Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. (pismo ARP z dn. 12 lipca br.) odnoszące się do kolejnego naszego apelu o program naprawczy dla „Chemaru”.

Informacja ARP o wyrażenie zgód na zbycie istotnych części majątku kieleckiej spółki bez skierowania uzyskanych środków na rozwój firmy nie broni się z punktu widzenia skuteczności nadzoru właścicielskiego. Podobnie podwyższanie kapitału zakładowego bez wskazania celu inwestycyjnego jedynie pogłębiało marazm a w konsekwencji straty. Przywołana przez ARP decyzja sprzed kilku lat o połączeniu ZUChiAP „Chemar” S.A. ze spółką Odlewnie Chemar choć było konieczne, lecz niewystarczające dla poprawy funkcjonowania spółki.

Ponadto zbycie dla kieleckiej Grupy Industria podstacji energetycznej odbierane było w opinii publicznej jako krok do zapowiadanych przez ówczesnego prezesa Industrii inwestycji w ramach grupy. Brak jakichkolwiek działań naprawczych wskazuje na lekceważenie istotnego problemu jaki w „Chemarze” występował od dłuższego czasu.

Rekapitulacja przywołanego pisma ARP, że nie wchodzi w rachubę wsparcie finansowe „Chemaru” ani podwyższenie kapitału oznacza zgodę właściciela na likwidację istotnego przedsiębiorstwa.

Ostatnie stanowisko Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” z dn. 8 lipca br. nie zawierało sugestii kolejnego dofinansowania celem „przejadania” środków. NSZZ „Solidarność” domagał się (zresztą już od lat) programu naprawczego dla „Chemaru” i nadal stoimy na tym stanowisku.

Bierność właściciela – Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. naraża społeczność lokalną na utratę istotnego (również historycznie) podmiotu gospodarczego, utratę miejsc pracy a w konsekwencji wzmaga niepokoje społeczne.

Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” konsekwentnie podtrzymuje swoje stanowisko stojąc po stronie pracowników, wspierając ich oczekiwania w ramach pomocy merytorycznej i logistycznej.

Za Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”
Waldemar Bartosz
Przewodniczący