Stanowisko
Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”
z dn. 5 marca 2024r.
Zarząd Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” popiera działania Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. Grzybów podejmowane w obliczu zagrożenia upadłością jedynej na świecie kopalni siarki rodzimej.
Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. z siedzibą w Grzybowie to nie tylko siła napędowa dla lokalnego rynku dająca zatrudnienie dla ponad 1000 pracowników, to także jedyna na świecie kopalnia siarki o znakomitych walorach fizyko-chemicznych. To produkt doceniany w kraju i poza jego granicami.
Szansą na ratunek dla tak ważnego zakładu pracy jest rozszerzenie programu pomocowego dla firm energochłonnych o energię cieplną wykorzystywaną w przemyśle chemicznym (PKD 08.91.Z).
Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” stoi na stanowisku, że ustawa z dnia 29 września 2022r. o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024, oraz środki przeznaczone na ten cel zawarte w art. 19 tej ustawy, w zamyśle skierowane są również do przedsiębiorstw takich jak Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A.
Wynika to z faktu, iż Spółka do wytopu siarki na potrzeby Grupy Azoty wykorzystuje energię cieplną nabywaną z Elektrowni Połaniec. Jest to ciepło odpadowe powstające wskutek chłodzenia turbin w procesie produkcji prądu. Znaczny wzrost cen energii elektrycznej w ostatnich latach spowodował jednoczesny wzrost cen za rzeczone ciepło do wytopu siarki. Cena ta wzrosła aż o 70%, a propozycja złożona przez elektrownię do URE na rok 2024 zakłada wzrost o kolejne 46%. Podwyższenie kosztów może nieuchronnie przyczynić się do upadłości Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. z siedzibą w Grzybowie.
W związku z powyższym Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” zwraca się do rządzących o podjęcie działań ratunkowych poprzez kontynuację pomocowego programu rządowego dla przemysłu energochłonnego w roku 2024 z możliwością ubiegania się przez Grupę Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. o pomoc jako przedsiębiorstwo, które ponosi koszty wynikające ze wzrostu cen energii elektrycznej.
Za Zarząd
Mieczysław Gójski
Zastępca Przewodniczącego
Zarządu Regionu Świętokrzyskiego
NSZZ „Solidarność”