Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 Posłanie Przewodniczącego Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” na Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

Mija 137 lat od daty masowych demonstracji robotników amerykańskich. Wówczas – 1 maja 1886r. pracownicy chicagowskich fabryk: tartaków, rzeźni, wytwórni kombajnów, wyszli na ulice domagając się godziwej płacy i ośmiogodzinnego dnia pracy. Wystąpienia te zostały krwawo stłumione, ale od tej pory ruch związkowy 1 maja obchodzi jako święto solidarności ludzi pracy.
Na ziemiach polskich już w 1890r. robotnicy m.in. w Warszawie, Lwowie, Krakowie, Białej demonstrowali mając na uwadze postulaty socjalne wraz z hasłami domagającymi się odzyskania niepodległości Polski utraconej w wyniku zaborów.
Legalne wystąpienia 1 majowe w II Rzeczpospolitej kończyły się miejscami dramatycznie, ale ówczesne centrale związkowe w sposób wolny i nieskrępowany wyrażały opinie i oczekiwania pracowników.
Po II wojnie światowej, narzucone przez Moskwę nowe, PRL-owskie władze, święto to, jak wiele innych symboli, skradli i przekształcili w partyjną galówkę.
Prawdziwe oblicze pracownicy polscy wykazali w roku 1980 tworząc wolny związek zawodowy – NSZZ „Solidarność”.
Już 1 maja 1981r. a później każdego roku w okresie stanu wojennego ulice polskich miast zapełniały się demonstrującymi robotnikami. Wielokrotnie zgromadzeni płacili za to aresztem lub pobiciem przez hordy ZOMO-wców.
Wolna Polska, odzyskiwana właśnie przede wszystkim przez pracowników zrzeszonych w „Solidarności”, jak każde normalne państwo, wymaga także troski o sprawiedliwe urządzenie spraw społecznych.
Wieloletnie starania ruchu związkowego o taki właśnie wygląd naszego kraju doprowadza do satysfakcjonujących rozwiązań. Do nich należy zaliczyć m.in. skrócenie wieku emerytalnego, wprowadzenie dla pracowników handlu wolnych niedziel, zrealizowanie naszego postulatu, aby płaca minimalna była nie niższa niż połowa średniego wynagrodzenia, propracownicze i prorodzinne zmiany w Kodeksie Pracy i w polityce społecznej.
Nadal jednak oczekujemy realizacji słusznych postulatów, jak chociażby te zgłoszone przed planowaną demonstracją pod nazwą „Marsz Godności” (listopad 2022). Należą do nich: wprowadzenie ustawy o emeryturach stażowych, godziwy wzrost wynagrodzeń dla pracowników w sektorze publicznym. Ważne dla wszystkich postulaty ogólnokrajowe w całości aktualne są także w regionie świętokrzyskim. Niskie płace, szczególnie w sferze kultury w województwie świętokrzyskim, domagają się znaczącej podwyżki.
Postulaty Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” zgłaszane od wielu lat, dotyczące aktywnej polityki gospodarczej, mają na celu przynajmniej zahamowanie odpływu znaczących podmiotów gospodarczych i w konsekwencji zahamowania ucieczki szczególnie młodych ludzi do innych, bardziej dynamicznych ośrodków.
W tym, 2023 roku, już tradycyjnie oddamy hołd kilku pokoleniom twórców „Solidarności” pod tablicą na skwerze Żeromskiego w Kielcach o godz. 10.00, a następnie, o godz. 11.00, weźmiemy udział w uroczystościach religijnych w święto Józefa Robotnika w kieleckim sanktuarium pod tym wezwaniem. Od 72 lat bowiem, decyzją papieża Piusa XII, 1 Maja obchodzimy jako święto patronalne ludzi pracy.

Kielce, 1 Maja 2023r.

Waldemar Bartosz
Przewodniczący
Zarządu Regionu Świętokrzyskiego
NSZZ "Solidarność"

""