Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 Pielgrzymkowy jubileusz zbrojeniówki

Dwudziestego szóstego września 2020 roku – w 40. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, w setną rocznicę „Cudu nad Wisłą”, w setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II, papieża – największego z rodu Polaków, odbyła się jubileuszowa XXV Pielgrzymka Pracowników Zakładów Zbrojeniowych i Lotniczych do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, organizowana przez Sekcję Krajową Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność” z jej przewodniczącym Stanisławem Głowackim. W sobotnie, nieco pochmurne przedpołudnie, zgromadziły się na sanktuaryjnym placu liczne delegacje z całego kraju, reprezentujące krajowy przemysł zbrojeniowy i lotniczy, z przedstawicielami ścisłego kierownictwa poszczególnych zakładów włącznie. Wśród obecnych byli m.in.: podsekretarze stanu w ministerstwie Obrony Narodowej i w ministerstwie Spraw Zagranicznych, przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych. Przed rozpoczęciem koncelebrowanej, uroczystej mszy świętej, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. biskup Henryk Tomasik – Ordynariusz Radomski, została odsłonięta i poświęcona przez biskupa, okolicznościowa tablica, ufundowana przez uczestników XXV Pielgrzymki NSZZ "Solidarność" zakładów zbrojeniowych w Polsce. Tablica poświęcona Jedynemu Bogu, Zwycięskiej Bogurodzicy, Łaskawej Matce Miłosierdzia jest swoistym votum dziękczynnym za „Cud nad Wisłą” – kiedy to Matka Boska Łaskawa, przez wiarę, modlitwę i męstwo naszych ojców, ocaliła Polskę i Europę od bezbożnej, bolszewickiej, czerwonej zarazy.
Uczestnicy uroczystości w procesji na czele z wizerunkiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki – Patrona Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, z udziałem księdza kustosza Jerzego Karbownika, zgromadzonych wiernych, w tym 32 pocztów sztandarowych, odmawiając cząstkę różańca świętego, zapalając znicze pod „dębami niepodległości” – obeliskami upamiętniającymi śmierć prezydentów w katastrofie smoleńskiej, udało się do sanktuarium. Słowa powitania skierował do zebranych kustosz Sanktuarium ks. prałat Jerzy Karbownik, dziękując organizatorom pielgrzymki za trud organizacyjny, z przypomnieniem krótkich historii corocznych pielgrzymek. Z kolei głos zabrał Stanisław Głowacki – przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność”. Witając obecnych przedstawicieli władz centralnych, wojewódzkich i samorządowych, poczty sztandarowe oraz związkowców spod znaku NSZZ „Solidarność”, w 40. rocznicę powstania Związku, nawiązał do historii pielgrzymowania pracowników przemysłu zbrojeniowego i podziękował szczególnie księdzu kustoszowi za pomoc i zaangażowanie w organizację corocznych pielgrzymek, nie pomijając przedstawicieli najwyższego kierownictwa zakładów zbrojeniowych.
Biskup Henryk Tomasik – Ordynariusz Radomski w skierowanej do uczestników uroczystości homilii zwrócił uwagę na konieczność codziennego czynienia dobra wobec drugiego człowieka i nie posługiwania się w potocznych rozmowach słowami „raniącymi innych ludzi”, przypominając nauczanie świętego Jana Pawła II – „jeden drugiego brzemiona noście”.
Uroczystość uświetniła orkiestra wojskowa z Dębicy.
Warto nadmienić, że pierwsza uroczysta Pielgrzymka Pracowników Zakładów Zbrojeniowych i Lotniczych miała miejsce 25 lat temu w Sanktuarium Św. Stanisława, na warszawskim Żoliborzu, w 1995 roku. Uroczystej mszy świętej z udziałem wicepremiera Henryka Goryszewskiego, kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej i generalicji przewodniczył i homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego – Sławoj Leszek Głódź.

Kazimierz Pasternak

 

""

 

""

 

""

 

""

 

""