Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 Aktualności 5 Pamięć o ofiarach stanu wojennego

W 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przedstawiciele Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" w ramach pamięci o tamtych dramatycznych chwilach i ofiarach złożyli kwiaty przed tablicą znajdującą się na murach aresztu śledczego w Kielcach (Kielce-Piaski) upamiętniającą około 500 osób, które zostały tam uwięzione po wprowadzeniu stanu wojennego. Kwiaty zostały złożone również przed tablicą w kieleckim CHEMARZE, którego 11 ówczesnych pracowników, członków „Solidarności” było internowanych w stanie wojennym.

Po południu, w kieleckiej Bazylice Katedralnej była sprawowana uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego w intencji Ojczyzny i wszystkich ofiar stanu wojennego. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed figurą błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności” jednego z męczenników zamordowanych w stanie wojennym.

W dzisiejszych uroczystościach zorganizowanych przez Region Świętokrzyski NSZZ "Solidarność" wzięły udział poczty sztandarowe, delegacje organizacji zakładowych NSZZ "Solidarność", mieszkańcy Kielc a także przedstawiciele władz krajowych i samorządowych, m.in. senator Krzysztof Słoń, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, starosta kielecki Mirosław Gębski wraz z całym zarządem, prezydent Kielc Bogdan Wenta wraz ze swoim pełnomocnikiem Danutą Papaj.

Obchody 37. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego organizowane były również w Delegaturach Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność".

foto

 

""

 

""

 

""

 

""

 

""

 

""

 

""

 

""

 

""

 

""

 

""

 

""

 

""

 

""

 

""

 

""

 

""

 

""

 

""

 

""

 

""

 

Starachowice
 
W Starachowicach, obchody wprowadzenia stanu wojennego rozpoczęły się na Rondzie Solidarności przy "Kamieniu Solidarności". Następnie o godz 18.00 w Kościele pw. Wszystkich Świętych została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny oraz ofiar represji okresu stanu wojennego. Po nabożeństwie zostały złożone kwiaty i zapalono znicze pod "Tablica Solidarności" w Panteonie Pamięci Narodowej. Kwiaty zostały złożone i zapalono znicze również pod tablicą na Budynku Biura Głównego w MAN BUS, która poświęcona jest działaczom „Solidarności” z FSC. Przed uroczystością i tuż po niej można było wysłuchać pieśni i piosenek z okresu stanu wojennego.
Modlono się za ofiary stanu wojennego i odśpiewano Hymn Narodowy.
 

 

""

 

""

 

""

 

""

 

""

 

""

 

""