Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 TSS 1(1464) 8 stycznia 2025 5 W Kazimierskim Ośrodku Kultury. XX Przegląd Twórczości Jacka Kaczmarskiego

Kazimierz Pasternak

13 grudnia 2024 roku, w 43. rocznicę bezprawnego wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, został zorganizowany w Kazimierskim Ośrodku Kultury jubileuszowy, XX Przegląd Twórczości Jacka Kaczmarskiego, barda „Solidarności”.

Słowa powitania do zgromadzonej na sali młodzieży szkolnej z terenu powiatu kazimierskiego, grona pedagogicznego i zaproszonych gości, skierował Czesław Kowalski – dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Uczestnicy jubileuszowego przeglądu minutą ciszy oddali hołd ofiarom stanu wojennego, ludziom którzy wówczas zaangażowali się w walkę o narodową wolność i suwerenność.

Okolicznościowe przemówienia osadzone w realiach ponurej zbrodni stanu wojennego i twórczości Jacka Kaczmarskiego skierowali do zebranych: burmistrz Kazimierzy Wielkiej – Adam Bodzioch, starosta kazimierski – Jan Nowak oraz przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej – Beata Stępień, która w swoim wystąpieniu podkreśliła, że poza wszechobecną wówczas wojenną propagandą, prawdziwym celem Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON-y) z generałem Jaruzelskim na czele, było stłumienie dziesięciomilionowej „Solidarności” i zatrzymanie naszego marszu ku wolności.

Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983roku – przypomniała przewodnicząca. Był to czas strachu, niepewności, ale i oporu. Odebrano nam m.in. wolność słowa, wprowadzono zakaz swobodnego przemieszczania się, ograniczono swobody obywatelskie. Nie odebrano nam jednak siły ducha, a pieśni Jacka Kaczmarskiego towarzyszyły nam w tym trudnym czasie przypominając, że mury wznoszone w naszych sercach i umysłach mogą runąć. Przewodnicząca zaapelowała w swoim wystąpieniu do młodzieży szkolnej (około 500 obecnych na widowni), aby o dramacie tamtego czasu pamiętali i w każdym dniu doceniali posiadaną wolność, nie pozwalając jej sobie nigdy odebrać.

W śród laureatów konkursu piosenki XX edycji Przeglądu Twórczości Jacka Kaczmarskiego znaleźli się: Amelia Zielińska z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Kazimierzy Wielkiej za wykonanie utworu „Marcin Luter”, Maja Stolarek z Centrum Kultury w Tuczępach za prezentację utworu zatytułowanego „Krzyk” oraz Nikola Cieloch z LO w Kazimierzy Wielkiej za wykonanie utworu „Kantyczka z lotu ptaka”. Wyróżnienia otrzymali: Angelika Mrowińska z Centrum Kultury w Tuczępach za utwór „Zbroja” i Lena Piotrowska z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr1 w Kazimierzy Wielkiej za prezentację utworu „Rozbite oddziały”.

Laureatami konkursu recytatorskiego zostali: Zofia Zachara z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr1 w Kazimierzy Wielkiej za utwór „Nie lubię”, Wiktoria Kowalska z Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej za „List z Moskwy” i Tomasz Włodarski ze Szkoły Podstawowej w Cieszkowach za prezentację utworu „Hymn”. Wyróżnieni zostali: Szymon Piotrowski z Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej za utwór „Koń wyścigowy” i Eliza Fetela z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzczonowie za recytację „To twoja twarz”.

Każdy z laureatów i wyróżnionych został obdarowany okolicznościowym dyplomem cennymi nagrodami. Między innymi z rąk Beaty Stępień, przewodniczącej MOZ NSZZ „Solidarność”, laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Region Świętokrzyskiej „Solidarności” oraz za zajęcie pierwszych miejsc – główne trofeum – statuetki, ufundowane przez nauczycielską „Solidarność” w Kazimierzy Wielkiej.