Uroczystość Narodzenia Pańskiego, Rok C, 25 grudnia 2024r.
Iz 52, 7-10 Cała ziemia zobaczy zbawienie Boże
Hbr 1, 1-6 Bóg przemówił do nas przez Syna
J 1, 1-18 Słowo stało się ciałem
Radość Bożego Narodzenia
Święta Bożego Narodzenia gromadzą i jednoczą rodzinę, umacniają zdrowe więzi. Są wspaniałą okazją do pokonywania wszelkich złości, wzajemnego przebaczania i podjęcia starań dla lepszego budowania wspólnoty rodzinnej. Dobrze przeżyte święta stają się doświadczeniem i bogactwem całej rodziny. Tym szczególnym czasem, za którym się tęskni, do którego się powraca i który chce się ponawiać. Umacnianiu więzi rodzinnych służy własne wypracowanie pewnych tradycji i korzystanie z bogatego skarbca zwyczajów świąt Bożego Narodzenia.
Zwyczaj stawiania w domu przystrojonej choinki trafił do Polski w XIX wieku. To wieczne zielone drzewko symbolizuje rajskie drzewo życia. Najważniejszym momentem wieczerzy wigilijnej jest dzielenie się opłatkiem. Jest to znak duchowej wdzięczności i miłości.
W ostatnich latach stół wigilijny wzbogacił się o nowy element – jest nim świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, która symbolizuje światło Chrystusa. Płomień wigilijnej świecy rozprasza ciemności smutku i jest światłem rodzącego się Chrystusa. Puste miejsce przy stole to piękna tradycja, która nawiązuje do pamięci nieobecnych członków rodziny, którzy odeszli do wieczności. Jest także wyrazem solidarności z wszystkimi ludźmi, spędzającymi święta samotnie. Siano i słoma przypominają ubóstwo Świętej Rodziny i fakt, że nowo narodzony Jezus został położony w żłobie.
Pieśni oparte na biblijnych opisach narodzin Jezusa, pokłony pasterzy i mędrców nazywamy kolędami. Są one swoistym wykładem teologii przyjścia na świat Syna Bożego.
A zatem niech święta Bożego Narodzenia zgromadzą i jednoczą polską rodzinę. Aby jednak jak najlepiej spędzić ten świąteczny czas potrzebne jest nie tylko odpowiednie przygotowanie, ale i właściwe przeżywanie. Tak dużo zależy od nas, którzy tę atmosferę tworzymy, obdarzając się wzajemnym pokojem, pojednaniem i próbą codziennego sobie przebaczania. Warto zatem poczynić wysiłek mądrego przygotowania, by święta przeżywać w jedności z Bogiem i rodziną. Dobrych Świąt!
Boże Narodzenie, 25 grudnia 2024 rok
Ks. Marian Fatyga