W tym roku mija 40 lat od protestu, w którym uczniowie ówczesnego Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie domagali się ponownego umieszczenia w salach lekcyjnych krzyży, które wcześniej, na polecenie dyrekcji zostały usunięte. Strajk okupacyjny trwał dwa tygodnie, od 3 do 16 grudnia 1984r. Uczestniczyło w nim ok. 700 uczniów oraz księża Marek Łabuda i Andrzej Wilczyński. Uczniowie byli wspierani nie tylko przez rodziców ale także przez mieszkańców miasta, którzy dostarczali strajkującym jedzenie i potrzebne środki czystości. Protestujących wspierał biskup Mieczysław Jaworski, który codziennie przyjeżdżał do Włoszczowy i odprawiał Mszę Świętą. O obronie krzyży przez włoszczowską młodzież dowiedziała się cała Polska. Do uczestników protestu ze wsparciem przyjechała opozycjonistka i działaczka „Solidarności” – Anna Walentynowicz. Władze komunistyczne nie pozostały bierne wobec strajkujących. W mediach ogólnopolskich rozpętano przeciwko uczniom i ich rodzinom zaciekłą kampanię propagandową.
Protest zakończył się, gdy osobiście poprosił o to młodzież biskup Mieczysław Jaworski uznając moralne zwycięstwo obrońców krzyży. Uczniowie opuścili budynek szkoły i udali się do parafialnego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP na uroczyste nabożeństwo.
Władze komunistyczne wobec uczestników protestu zastosowały represje. Część uczniów relegowano ze szkoły a innych nie dopuszczono do matury. Wzywano na przesłuchania i szykanowano ich aż do 1990 roku. Prześladowania dotknęły także rodziców i księży, których uznano za organizatorów strajku. Sąd Rejonowy w Jędrzejowie skazał księdza Marka Łabudę na rok pozbawienia wolności bez zawieszenia, a księdza Andrzeja Wilczyńskiego na 10 miesięcy z zawieszeniem na 3 lata i 60 tys. zł. grzywny.
Obrona krzyża przez włoszczowskich uczniów, przeciwstawienie się komunistycznemu systemowi przez ówczesnych młodych ludzi jest wielką wartością w historii miasta, regionu świętokrzyskiego i kraju. Przypomnieniem tych znaczących wydarzeń będą obchody rocznicowe we Włoszczowie 13-14 grudnia br., pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudy. Rozpocznie je Msza Święta pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego w kościele Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie a zakończy koncert pieśni religijnych i patriotycznych w diecezjalnym sanktuarium bł. Józefa Pawłowskiego w tym mieście. W programie obchodów jest również: poświęcenie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej, akademia, zwiedzanie szkoły, panel edukacyjny a także są wydarzenia towarzyszące: wystawa „In Hoc Signo Vinces” w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach, wspomnienie uczestników strajku w Radio eM Kielce, modlitewne czuwanie w kieleckiej katedrze oraz wydanie okolicznościowej publikacji.
Wśród licznych instytucji-partnerów uroczystości jest również Region Świętokrzyski NSZZ „Solidarność”, którego przewodniczący Waldemar Bartosz będzie uczestniczył w obchodach rocznicowych.
(ap)