Kazimierz Pasternak
22 listopada br. w Sali Kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej odbyło się uroczyste podsumowanie programów prewencyjnych Państwowej Inspekcji Pracy realizowanych przez Okręgowy Inspektorat Pracy w 2024 roku. Jan Jóźwik, Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach, w okolicznościowym wystąpieniu podziękował uczestnikom realizowanych programów prewencyjnych, przekazał gratulacje zwycięzcom i wyróżnionym, wskazał na znaczenie firm wspierających realizowane programy prewencyjne i podkreślił pozytywny wpływ prewencji na szeroko pojętą kulturę bezpieczeństwa pracy ze zmianami mentalnymi osób wykonujących pracę zarobkową włącznie. Dla laureatów, uczestników programów prewencyjnych, bezpieczeństwo człowieka w środowisku pracy to codzienne zadanie, wartość dodana i swoisty priorytet. Marcin Stanecki – Główny Inspektor Pracy w przesłaniu skierowanym do uczestników programów prewencyjnych, laureatów i wyróżnionych oraz przedstawicieli zakładów pracy, instytucji, samorządów, uczelni, związkowców obecnych w Sali Kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej podziękował uczestnikom realizowanych programów prewencyjnych za aktywność i stałą troskę o krzewienie w środowiskach pracowniczych oraz w placówkach oświatowych standardów pracy bezpiecznej. Laureaci to liderzy w promowaniu zachowań służących rozwojowi firm. Szczególne znaczenie w procesie troski o bezpieczeństwo pracy ma w ocenie Głównego Inspektora Pracy, aktywna, zdeterminowana postawa społecznych inspektorów pracy. W 2024 roku zostały zorganizowane konkursy: „Pracodawca Organizator Pracy Bezpiecznej”, „Buduj bezpiecznie” oraz „Najaktywniejszy Społeczny Inspektor Pracy”. Laureatami konkursu Najaktywniejszy Społeczny Inspektor Pracy w 2024 roku zostali: Edward Kowalik z PKP PLK Kielce, Cezary Kołomański (drugie miejsce na podium) ze skarżyskiego Meska – wieloletni członkowie NSZZ „Solidarność”, oraz Ireneusz Wudarczyk z NSK Bearings Polska SA w Kielcach. Edward Kowalik i Cezary Kołomański – to również czołówka krajowa Najaktywniejszych Społecznych Inspektorów Pracy w 2024 roku.
Wyróżnieniami zostali uhonorowani: Mirosław Szeloch – SIP z Celsa „Huta Ostrowiec”, Jacek Jakubczyk z Huty Szkła „Sława” w Kielcach, Robert Bańbura z Holcim – Cementownia Małogoszcz oraz Grzegorz Tomczyk, Paweł Rokoszny – SIP z Celsa „Huta Ostrowiec” i Rafał Lewczuk ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Domator” w Kielcach. Gratulujemy!
W programie uroczystego podsumowania organizowanych działań prewencyjnych znalazły się także: konkurs „Zdobądź dyplom PIP”, program „Efektywne zarządzanie ryzykiem zawodowym” oraz program edukacyjny adresowany do szkół na terenie województwa świętokrzyskiego zatytułowany „Kultura Bezpieczeństwa”, w którym uczestniczyło 60 placówek oświatowych, co jest cennym, przyszłościowym kapitałem kształtującym oczekiwane postawy młodego pokolenia w przyszłej pracy.
Na zakończenie kwartet smyczkowy wykonał dla uczestników gali koncert muzyki klasycznej.