Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Strona główna 5 TSS 41 (1455) 5 listopada 2024 5 Edukacyjny szlif Społecznej Inspekcji Pracy

Kazimierz Pasternak

26 września br., w siedzibie Zarządu Regionu Świętokrzyskiej „Solidarności” odbyło się szkolenie w ramach działającego z ponad 30 letnią tradycją w strukturach organizacyjnych Zarządu Regionu – Klubu Społecznej Inspekcji Pracy, aktualnie przekształcanego w Akademię Bezpieczeństwa Pracy. W wystąpieniu poprzedzającym zajęcia, w których uczestniczyło około 40 społecznych inspektorów pracy i przedstawicieli zakładowych struktur związkowych NSZZ „Solidarność”, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu – Artur Jopek, odpowiedzialny za szkolenia, wskazał na konieczność ciągłego doszkalania inspektorskich umiejętności w sytuacji częstych zmian szeroko pojętego prawa pracy i skutecznej realizacji praktycznych zadań ustawowych, z korzyścią dla pracowników, pracodawców, w trosce o maksymalnie skuteczną ochronę zdrowia, życia i związanego z tym bezpieczeństwa także w sferze psychospołecznej. Wielce interesujący wykład skierował do uczestników szkolenia nadinspektor Witold Ziembiński z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach, specjalizujący się w problematyce szkoleniowej, który wielokrotnie tego rodzaju szkolenia prowadził z uwzględnieniem praktycznej wiedzy i doświadczenia inspektorskiego. W pierwszej kolejności zostały przez wykładowcę szczegółowo scharakteryzowane obowiązujące w ogólnokrajowym porządku prawnym źródła prawa oraz te będące wewnątrzzakładowymi źródłami prawa o olbrzymim wpływie na standardy pracy. Bez znajomości obowiązującego prawa, także w wymiarze źródłowym, Społeczna Inspekcja Pracy nie jest w stanie skutecznie realizować bieżącą kontrolę przestrzegania prawa pracy, w tym przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, co jest jej obowiązkiem ustawowym. W trakcie zajęć została także dokładnie scharakteryzowana praktycznie realizowana metodologia kontroli, której zadaniem jest każdorazowe porównanie stanu faktycznego ze stanem wymaganym, z przypomnieniem reguł wydawania inspektorskich zaleceń czy uwag wraz z uprawnieniami sip w postępowaniu powypadkowym czy współpracy z zakładową służbą BHP. Dla przypomnienia, szkolenia te odbywają się w ciągu całego roku kalendarzowego, z wyjątkiem przerwy wakacyjnej.

Społeczni Inspektorzy Pracy ze skarżyskiego MESKA S.A. doskonalili już posiadaną wiedzę i praktyczne umiejętności podczas wrześniowego szkolenia zorganizowanego w Jastrzębiej Górze, zrealizowanego przez Dział Szkoleń Gdańskiego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” przy współpracy z Regionem „Solidarności” Świętokrzyskiej, bardzo pozytywnie ocenionego przez Cezarego Kołomańskiego – Zakładowego SIP i pozostałych uczestników szkolenia.

Dwudniowe szkolenie zorganizowane w dniach 9 – 10 września br. dla nowo wybranych społecznych inspektorów pracy w starachowickim MAN Bus dotyczyło m.in. podstaw prawnych działania SIP, posiadanych uprawnień, praktycznej realizacji obowiązków ustawowych, współpracy z PIP, organizacjami związkowymi, zakładową służbą BHP i pracodawcą.