Kazimierz Pasternak
6 października 2024r. w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki został zorganizowany w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach koncert poświęcony Patronowi „Solidarności”. Inicjatorem tej uroczystości był Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” a współorganizatorami kielecka Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej i Wojewódzki Dom Kultury.
Uczestnikami koncertu byli m.in.: J.E. Biskup Kielecki Jan Piotrowski, parlamentarzyści, księża, Naczelnik Kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej Robert Piwko, samorządowcy i związkowcy, szczególnie z pokolenia księdza Jerzego Popiełuszki. W rolę konferansjera koncertu wcielił się Artur Jopek.
Waldemar Bartosz – przewodniczący „Solidarności” Świętokrzyskiej w swym wystąpieniu przypomniał sylwetkę kapłana. Jego formację w rodzinnej wsi Okopy na Podlasiu, poprzez Wyższe Seminarium Duchowne w Warszawie i przebieg drogi kapłańskiej, którą przemierzał z młodzieżą akademicką, pracownikami służby zdrowia i hutnikami z ówczesnej Huty Warszawa, gdzie przekraczając bramę fabryki w strajkową sierpniową niedzielę 1980 roku odprawił kilku tysiącom strajkujących hutników mszę świętą. Późniejsza przyjaźń z hutnikami, posługa sakramentalna, zaowocowała licznymi nawróceniami i pielgrzymką hutników na Jasną Górę. Przewodniczący wspomniał także o ufundowanych przez Świętokrzyską „Solidarność” figurach błogosławionego w Kielcach, w Warszawie na Żoliborzu oraz w Paryżu.
Przedstawicielka młodzieży, licealistka, kielczanka Eliza Pardyka, czynnie zaangażowana w kultywowanie pamięci o księdzu Jerzym w środowisku młodzieżowym, związana z żoliborskim ośrodkiem dokumentacyjnym, podzieliła się wielce interesująco z publicznością swoimi refleksjami o błogosławionym kapłanie, zwracając uwagę na jego postawę służby drugiemu, także wobec funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa, którzy Go całodobowo inwigilowali.
Ksiądz prałat Marian Janus przypomniał okres służby wojskowej kleryków z wyższych seminariów duchownych, m.in. w jednostce wojskowej w Bartoszycach, gdzie przebywał ks. Jerzy, dzielnie stając w obronie wiary, za co płacił cenę upokorzeń, dokuczliwych represji ze strony wojskowych politruków. Stosowane kary ks. Jerzy znosił z pokorą.
Podczas tej niedzielnej uroczystości wyróżniono stosownymi dyplomami siedem nauczycielek z Ostrowca Świętokrzyskiego, które od 12 lat, co miesiąc, pełnią honorową wartę przy grobie bł. księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Są to Anna Falkiewicz, Kazimiera Sady, Zofia Porębska, Zofia Cheba, Teresa Dziewic, Jadwiga Krawczyk i Emilia Jakubowska.
Ukoronowaniem wieczoru był koncert. Zespół Strauss Ensemble pod kierownictwem Artura Jaronia z udziałem solistów: Marzeny Trzebińskiej i Krzysztofa Błaszkiewicza wykonał, przy aplauzie zgromadzonej publiczności, serię utworów muzyki klasycznej składając w ten sposób hołd Patronowi „Solidarności”, błogosławionemu ks. Jerzemu Popiełuszce.