Pokaż więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Kiedy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie?

Pracownik, który zgłasza pracodawcy zamiar korzystania z urlopu na żądanie, nie może jeszcze rozpocząć wykorzystywania urlopu. Aby skorzystanie z urlopu na żądanie było możliwe, niezbędna jest akceptacja tego faktu przez przełożonego lub pracodawcę.

Udzielenie urlopu na żądanie jest jednostronną czynnością zwalniającą pracownika ze świadczenia pracy w określonym dniu, usprawiedliwiającą nieobecność w pracy. Udzielenie urlopu przez pracodawcę nie może być zastąpione oświadczeniem pracownika, który nie może sobie sam urlopu na żądanie udzielić poprzestając wyłącznie na zawiadomieniu pracodawcy o konieczności skorzystania z urlopu na żądanie.

Zasadą jest, że pracodawca „udziela urlopu”, co w przeważającej większości przypadków oznacza sytuację, w której pracodawca będzie miał obowiązek zaakceptować żądanie pracownika.

Jednak nie można wykluczyć okoliczności po stronie pracodawcy, które spowodują, że udzielenie urlopu będzie niemożliwe. Potwierdzeniem tego jest wyrok Sądu Najwyższego z 28 października 2009r. (II PK 123/09, OSNP 2011/11–12/148), w którym sąd wyraźnie podkreślił, że obowiązek udzielenia urlopu „na żądanie” nie jest bezwzględny, a pracodawca może odmówić żądaniu pracownika ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że jego zasługujący na ochronę wyjątkowy interes wymaga obecności pracownika w pracy.

Przedłużenie orzeczeń o niepełnosprawności.

30 września 2024r. wygasa ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które zostały wydłużone w związku z epidemią COVID-19. W związku z tym, w wyniku nowelizacji przepisów od 3 sierpnia 2024r., umożliwiono zachowanie ważności dotychczasowych orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności do czasu uzyskania nowej decyzji, jednak nie dłużej niż przez 6 miesięcy. Warunkiem tego jest złożenie, w okresie ważności orzeczenia, przez osobę z niepełnosprawnością wniosku o wydanie nowego dokumentu. Ponadto termin na wcześniejsze złożenie wniosku o wydanie orzeczenia został zmieniony z dotychczasowych 30 dni na 2 miesiące, a w przypadku osób poniżej 16 roku życia, które będą ubiegały się o wydanie orzeczenia – na 3 miesiące.

Oprac.: Dział Pomocy Związkowej
Zarządu Regionu Świętokrzyskiego
NSZZ „Solidarność”