Kazimierz Pasternak
Podpisanie Porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980r. pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową utorowało niełatwą drogę bez przemocy i rozlewu krwi do powołania pierwszego w Polsce rządzonej przez komunistów i krajach Europy Środkowowschodniej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Masowe strajki załóg zakładów pracy na terenie Lublina, Wybrzeża, Śląska i całego kraju, pełne napięcia ale i nadziei, tym razem przyniosły oczekiwany efekt w postaci wynegocjowanych w realiach komunistycznych Porozumień władzy z przedstawicielami strajkujących załóg. Polacy, strajkujące załogi, opatrznościowo odczytali wołanie papieża Polaka Jana Pawła II skierowane rok wcześniej podczas mszy świętej odprawionej z udziałem miliona wiernych na warszawskim Placu Zwycięstwa. Umocnili siłę ducha, odrzucili podziały i postanowili wspólnie, razem pójść w duchu Chrystusowej Ewangelii ku wyzwoleniu Ojczyzny, obrony godności człowieka i praw moralnych. Nie było łatwo ale się udało. Skutecznym okazała się modlitwa różańcowa, msze święte na fabrycznych placach, krzyże, wizerunki Matki Bożej i Ojca Świętego u fabrycznych bram. Ten polski fenomen pamięta świat, gdy bez przemocy udało się ostatecznie rozerwać kajdany komunistycznego zniewolenia.
31 sierpnia 2024r. zarówno w kraju jak i w Regionie Świętokrzyskiej „Solidarności” odbyły się liczne rocznicowe uroczystości poświęcone tej rocznicy. W Kielcach przy pomniku upamiętniającym powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, na skwerze Stefana Żeromskiego, zostały złożone kwiaty przez przedstawicieli parlamentu, rządu, władz samorządowych, Instytutu Pamięci Narodowej, Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach, zakładowych organizacji związkowych oraz mieszkańców. Kwiaty w imieniu „Solidarności” Świętokrzyskiej złożył, wraz z zastępcami, jej przewodniczący Waldemar Bartosz w asyście pocztów sztandarowych. Uroczystej koncelebrowanej mszy świętej w Kieleckiej Bazylice Katedralnej przewodniczył i homilię wygłosił biskup Andrzej Kaleta. W homilii przywołał tamten czas sprzed 44 lat, kiedy obudziła się solidarność polskiego narodu, z różańcem w ręku, na kolanach przy polowych ołtarzach z krzyżem i Matką Bożą.
Trzeba nam, mówił biskup, wracać do tych sierpniowych dni aby ocalić je od zapomnienia. W skierowanym do wiernych słowie bp Andrzej Kaleta nawiązał do heroicznej, pełnej troski i rozmodlenia postawy błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ „Solidarność”, okrutnie zakatowanego 40 lat temu przez morderców ze służby bezpieczeństwa, przywołał górników z kopalni Wujek, mieszkańców polskiego Wybrzeża, wyrzuconych z pracy i internowanych w obozach.
O oprawę muzyczną nabożeństwa tradycyjnie zadbali filharmonicy kieleccy spod znaku „Solidarności”. Przewodniczący Waldemar Bartosz w słowie końcowym dziękując biskupowi Andrzejowi Kalecie za przewodniczenie liturgii i wygłoszone słowo Boże, księżom koncelebransom i uczestnikom nabożeństwa, wskazał między innymi na potrzebę ciągłego doskonalenia działań podejmowanych na co dzień w obronie praw pracowniczych, kierując się etyką chrześcijańską i katolicką nauką społeczną.
Po zakończeniu mszy świętej delegacje parlamentu, władz samorządowych, IPN, Okręgowej Inspekcji Pracy, zakładowych organizacji związkowych NSZZ „Solidarność”, stowarzyszeń złożyły w asyście pocztów sztandarowych wieńce i wiązanki kwiatów przy figurze błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki – Patrona NSZZ „Solidarność”.
W imieniu Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” kwiaty złożył Waldemar Bartosz wraz z zastępcami. Śpiew modlitwy „Ojczyzno ma” zakończył kieleckie uroczystości.
Również w delegaturach Świętokrzyskiej „Solidarności” zostały odprawione uroczyste msze święte z upamiętnieniem symboli poświęconych tej rocznicy. W Starachowicach obchody 44. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” odbyły się 30 sierpnia 2024r. Złożone zostały kwiaty przed Tablicą na budynku Biura Głównego Man Bus, przy „Kamieniu SOLIDARNOŚCI” a także pod Tablicą Robotników oraz Pomnikiem „Solidarności” w Panteonie Pamięci na placu przy kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Starachowicach, w którym była sprawowana Msza święta w intencji NSZZ „Solidarność” i Ojczyzny.